Ašvaganda pro zlepšení sportovní výkonnosti — Zelený den
Ašvaganda pro zlepšení sportovní výkonnosti
Autor: redakce
3 min. čtení
Ašvaganda (Withania somnifera) je považována za silný adaptogen a antistresový prostředek, který by mohl mít určitý potenciál ke zlepšení fyzického výkonu. Ašvaganda je bylinou hojně využívanou v ájurvédě, tradiční východní medicíně. Ájurvéda doporučuje mimo jiné ašvagandu i pro zmírnění procesů stárnutí. V současné chvíli existuje řada preventivních a terapeutických strategií ve využití ašvagandy, například pro zlepšení libida, zmírnění úzkostí či pro posílení paměti.
Příznivý vliv na vytrvalostní i silový trénink
Podle nových poznatků by ašvaganda mohla mít i příznivý vliv na zlepšení fyzické výkonnosti díky širokému obsahu sekundárních metabolitů, jako jsou například flavonoidy, alkaloidy, steroidní laktony (withanolidy) nebo antioxidanty (superoxiddismutáza, kataláza a glutathionperoxidáza). Sekundární metabolity obsažené v ašvagandě jsou současně odpovědné i za účinky na metabolické a fyziologické úrovni. Studie z roku 2020 (Pérez-Gómez et al.) uvádí, že bylinný extrakt ašvagandy výrazně zvyšuje VO2 max, což je hodnota definující maximální množství kyslíku, které tělo dokáže využít během fyzické aktivity. Současně se jedná i o rozhodující faktor úspěchu ve vytrvalostních sportech.
Předchozí studie (Wankhede et al., 2015 a Ziegenfuss et al., 2018) pak poukazují na příznivý efekt ašvagandy během odporových tréninků s výsledkem následného zlepšení síly, zejména pak v oblasti horních a dolních končetin (bench press a extenze nohou) a velikosti svalů na hrudníku a významné snížení procenta tělesného tuku a svalů po tréninku.
V roce 2012 provedla Fakulta sportovního lékařství a fyzioterapie na Guru Nanak Dev University výzkum týkající se vlivu ašvagandy na výkon elitních indických cyklistů. K účasti bylo náhodně vybráno 40 sportovců, přičemž dvaceti bylo podáváno 500 mg kapslí kořene ašvaganda dvakrát denně po dobu osmi týdnů a dalším dvaceti bylo opět podáváno placebo. Aerobní kapacita respondentů byla testována na běžeckém pásu před a po suplementaci. Na konci osmi týdnů, podle zprávy poskytnuté NIH, „došlo v experimentální skupině k výraznému zlepšení ve všech parametrech, jmenovitě VO2 max a času do vyčerpání“. Ve srovnání skupina s placebem nevykázala žádné významné srovnávací zlepšení. Nízké VO2 max (<17,5 ml/min/kg) je spojeno se zvýšeným rizikem úmrtnosti, zatímco vyšší VO2 max je spojeno s nižším rizikem srdečních onemocnění. Hladina VO2 max je důležitá i u dětí, kde vyšší aerobní kapacita souvisí s lepší kvalitou života.
Jako další potenciální účinky ašvagandy, které lze využít ve sportu, je oddálení únavy a vyčerpání, snížení rizika syndromu přetrénování, zrychlení zotavení po intenzivním cvičení nebo snížení bolesti při osteoartróze. Ašvaganda pomáhá snižovat krevní tlak, takže srdce může pumpovat více krve s menší námahou, výsledkem je pomalejší nástup únavy.
Sandhu et al. (2010) mimo již zmíněné popisuje i potenciální vliv ašvagandy na zvýšenou rychlost sportovců. Jiná studie pozorovala zvýšení svalové síly spolu s nižším procentem tělesného tuku a sníženou hladinou cholesterolu při konzumaci ašvagandy. Někteří respondenti poukazovali na zlepšení kvality spánku.
Ačkoli všechny mechanismy, kterými může ašvaganda zlepšit VO2 max, dosud nebyly popsány a k objasnění tohoto zlepšení jsou zapotřebí další studie, je známo, že ašvaganda vykazuje malou nebo žádnou související toxicitu. Za zmínku stojí, že ašvaganda s sebou nenese rizika nedovoleného dopingu a steroidů, které se tradičně používají ke zvýšení sportovního výkonu.
Taylor Wallace, profesor na George Mason University, dodává, že zranitelné subpopulace, jako jsou těhotné a kojící ženy, by se měly zdržet užívání ašvagandy jako doplňku stravy. Ašvaganda může také interagovat s léky, včetně imunosupresiv, léků na štítnou žlázu či sedativ. Nežádoucí účinky zahrnují podrážděný žaludek, pokles hladiny cukru v krvi a pokles krevního tlaku, takže byste se také měli vyhnout ašvagandě, pokud máte syndrom dráždivého tračníku, cukrovku nebo srdeční onemocnění.
Zdroje:
Pérez-Gómez J., Villafaina S., Adsuar J.C., Merellano-Navarro E., Collado-Mateo D. Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) on VO2max: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020;12:1119. doi: 10.3390/nu12041119.
Wankhede S., Langade D., Joshi K., Sinha S.R., Bhattacharyya S. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: A randomized controlled trial. J. Int. Soc. Sports Nutr. 2015;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9.
Ziegenfuss T., Kedia A., Sandrock J., Raub B., Kerksick C., Lopez H. Effects of an Aqueous Extract of Withania somnifera on Strength Training Adaptations and Recovery: The STAR Trial. Nutrients. 2018;10:1807. doi: 10.3390/nu10111807.
Bonilla DA, Moreno Y, Gho C, Petro JL, Odriozola-Martínez A, Kreider RB. Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-Analysis. J Funct Morphol Kinesiol. 2021 Feb 11;6(1):20. doi: 10.3390/jfmk6010020.
Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciálních (éterických) olejů z rostlin k podpoře fyzického a psychického zdraví člověka. Esenciální oleje pocházejí ze semen, stonků,…
Příroda je mocná čarodějka a do listů, plodů, semen, hlíz i jader téměř všech keřů, bylin a stromů ukryla nejrůznější chemické látky s mnohdy až překvapivými účinky.…
Afrodiziaka jsou pojmenována podle známé řecké bohyně lásky, krásy a plodnosti – Afrodity. Nejrůznější byliny, rostliny a jejich kořeny používané k podpoře vzrušení a povzbuzení…
Diskuze